Dlhovú krízu môže zastaviť iba Európska centrálna banka

21.5.2012

LONDÝN 21. mája (WEBNOVINY) – Jedinou inštitúciou, ktorá dokáže zabrániť rozšíreniu dlhovej nákazy v prípade odchodu Grécka z eurozóny, je Európska centrálna banka (ECB).

Vyhlásil to poľský minister financií Jacek Rostowski s tým, že neschopnosť vybudovať včas „efektívnu protipožiarnu stenu by mohla mať katastrofálne následky“. „(ECB) by mala okamžite oznámiť, že v prípade odchodu Grécka z eurozóny bude po určitý čas, povedzme rok alebo 18 mesiacov, pripravená kupovať v neobmedzenom množstve vládne dlhopisy krajín, ktoré zostanú v eurozóne,“ povedal Rostowski pre pondelňajšie vydanie denníka Financial Times (FT).

Keďže výsledkom gréckych volieb zo 6. mája bol parlament rovnako rozdelený na stúpencov a odporcov medzinárodnej núdzovej pomoci v sume 130 mld. eur, pričom politickí lídri neboli schopní rokovať a zhodnúť sa na zostavení novej vlády, v krajine sa 17. júna voľby zopakujú.

V sobotu to potvrdil grécky zákonodarný zbor. Nový parlament sa má zísť 28. júna. Nutnosť nových volieb vyvolala politickú neistotu a oživila strach z toho, že zadlžená krajina pravdepodobne bude musieť opustiť eurozónu.