Do Grécka poputuje ďalších vyše päť miliárd eur

BRUSEL 9. mája (WEBNOVINY) – Grécko získa ďalších 5,2 mld. eur z medzinárodného úverového programu.

Potvrdila to v stredu Európska komisia (EK). Tranžu uvoľnia veritelia v plánovanom štvrtkovom termíne aj napriek neistote po víkendových voľbách do gréckeho parlamentu, v ktorých získali väčšinu odporcovia úsporných opatrení.

„Platba sa uskutoční, pretože už bola schválená,“ uviedol hovorca komisie Amadeu Altafaj.

Líder strany Koalícia radikálnej ľavice (SYRIZA) Alexis Tsipras poverený rokovaniami o zostavení novej gréckej vlády má podľa agentúry AFP v stredu písomne oznámiť veriteľom, že Atény ďalej nebudú plniť úsporné opatrenia.

Grécko sa vyhlo bankrotu vďaka finančnej pomoci, ktorú Aténam poskytli Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF). Prvý balík v sume 110 mld. eur Grécko získalo už v roku 2010, druhý program v objeme 130 mld. eur EÚ a MMF krajine schválili v tomto roku.

Podmienkou čerpania zahraničných núdzových úverov sú rozsiahle úsporné opatrenia, vrátane zníženia miezd a dôchodkov a zvýšenia daní.

Grécko má 15. mája splatiť 450 mil. eur držiteľom dlhopisov, ktorí sa nezapojili do reštrukturalizácie dlhu Atén. Ďalších 3,3 mld. eur má krajina splatiť do 18. mája Európskej centrálnej banke.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...