Do konca roka sa Telekom neodpredá, potvrdil Malatinský

16.10.2013

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Odpredaj minoritného podielu v telekomunikačnej spoločnosti Slovak Telekom sa neuskutoční do konca tohto roka. Informoval o tom po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

„Je to veľmi ťažko povedať, keď spravíme dohodu, tak budeme múdrejší, pretože tam spravíme aj nejaký časový odhad ako by to malo byť,“ konštatoval Malatinský. Štát plánuje svoj minoritný podiel v telekomunikačnej spoločnosti predávať priamo, alebo prostredníctvom burzy.

Vláda zámer predať svoj 49-percentný podiel potvrdila v júni tohto roka. O tom, či budú získané prostriedky použité na vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní podľa Malatinského rozhodne vláda. „To uvidíme na koniec, o výnose a potrebách rozhodne vláda,“ uviedol minister.

Ministerstvo hospodárstva (MH) podľa Malatinského zisťovalo predbežný záujem o akcie. „Boli aj priami záujemcovia, ktorí sa informovali a samozrejme, že sú aj finančné skupiny, ktoré by považovali za celkom vhodný model, ktorý by mohol ísť cez burzu,“ povedal Malatinský.

„Akcionári sa dohodli, že Slovenská strana pripraví návrh svojich požiadaviek do Memoranda o spoločnom postupe akcionárov, ktoré ustanoví formálny rámec pre spoluprácu akcionárov v procese a vytvorí plán procesu predaja,“ uvádza sa vo vládnom materiáli, ktorý v stredu vzal kabinet na vedomie. „Memorandom by sa to malo celé dohodnúť predtým, ako sa pristúpi k predaju,“ potvrdil hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič. Vláda rokovala so zástupcami Deutsche Telekomu, ktorý vlastní zvyšný 51-percentný podiel, už najmenej trikrát. Nemeckí akcionári už dávnejšie potvrdili, že si chcú ponechať svoje predkupné právo. To, či ho aj využijú, však zatiaľ známe nie je.

Slovak Telekom

Spoločnosť Slovak Telekom je najväčší slovenský telekomunikačný operátor. Pod značkou Telekom ponúka jednotlivcom, domácnostiam i firemným zákazníkom produkty a služby pevnej i mobilnej telekomunikačnej siete.

ST je súčasťou nadnárodnej skupiny firiem Deutsche Telekom Group. Po privatizácii v roku 2000 drží väčšinový balík akcií ST (51 %) Deutsche Telekom AG.

Viac než tretinový podiel (34 %) patrí štátu, ktorý zastupuje MH SR. Zvyšných 15 % vlastní Fond národného majetku (FNM) SR.