Do protestu lekárov z V4 sa pridajú slovenské nemocnice

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Do spoločného protestu lekárov krajín Visegrádskej štvorky (V4) pod heslom „Chorý zdravotný systém ohrozuje každého“ sa na Slovensku zapojí päť nemocníc.

So symbolickým začiatkom päť minút po dvanástej sa 20. novembra lekári zmobilizujú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina, v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, v Univerzitnej nemocnici Bratislava – Kramáre a vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Prešov. Presný počet lekárov, ktorí akciu podporia, nie je známy.

Centrom slovenských protestov bude Prešov, odkiaľ podpredseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Michal Polician bude informovať o forme ďalších protestov.

„Ich cieľom bude poukázať na porušovanie Zákonníka práce v slovenských nemocniciach, nedodržiavanie memoranda zo strany vlády R. Fica, ako aj na neprijateľnosť zmien v Zákonníku práce, ktoré sú diskriminačné voči zdravotníckym pracovníkom a proti záujmom pacienta,“ konštatuje LOZ vo vyhlásení. Predseda lekárskych odborárov Peter Visolajský nateraz nechcel konkretizovať, o aké ďalšie protesty by malo ísť.

Protestnú akciu lekárov na Slovensku podporia i sestry a pôrodné asistentky. Trvať by mala približne pol hodinu a to v rámci prestávky na obed. Lekári garantujú, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov ohrozené nebude.

Zdravotníci chcú touto akciou, ktorá sa ako na Slovensku tak i v Česku, Poľsku a Maďarsku uskutoční v rovnaký deň i hodinu, pripomenúť svojim vládam ich záväzok voči zdravotníctvu. Slovenskí lekárski odborári poukazujú najmä na neadekvátne platby od poisťovní, nedodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov, na neochotu politikov zmeniť zdravotný systém i na nefungovanie nemocníc a nedostatok personálu v nich.

Lekári naposledy protestovali pred rokom. Akciou, počas ktorej podávali hromadné výpovede, nakoniec dosiahli podpísanie memoranda s vládou, ktoré im okrem iného garantovalo navýšenie platov, dodržiavanie Zákonníka práce, zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti či zmenu systému financovania zdravotníckych zariadení. Lekári však namietajú, že dodnes časť z požiadaviek memoranda nebola naplnená.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...