Do roku 2040 stúpne spotreba energie vo svete o 50 percent

BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Spotreba energie vo svete v nasledujúcich troch dekádach vzrastie o 56 %. Konštatuje to americká vládna Agentúra pre energetické informácie (EIA) vo svojej aktuálnej dlhodobej prognóze. Ťahúňom tohto rastu bude predovšetkým rozvíjajúca sa časť sveta.

„Rastúca prosperita v Číne a Indii je kľúčovým faktorom vo výhľade globálneho dopytu po energiách. Tieto dve krajiny sa do roku 2040 postarajú až o polovicu rastu celosvetovej spotreby,“ konštatoval Adam Sieminski z EIA. Práve táto skutočnosť bude mať podľa neho zásadný vplyv na vývoj svetového energetického trhu.

Významnú úlohu v aktuálnej predikcii agentúry zohrávajú aj „čisté“ technológie. Obnoviteľné zdroje ako aj jadrová energia by totiž mali v nasledujúcich troch dekádach rásť rýchlejšie ako energie založené na fosílnych palivách.

Atómové zdroje a obnoviteľné zdroje by tak mali byť najrýchlejšie rastúcimi zdrojmi energií s ročným rastom o 2,5 %. Za väčšinou spotrebovanej energie vo svete však naďalej budú stáť fosílne palivá, ktorých podiel do roku 2040 má predstavovať 80 %.

Najrýchlejšie rastúcim fosílnym zdrojom by mal byť pritom zemný plyn s ročnými prírastkami na úrovni 1,7 %. A to aj vďaka využívaniu nových zdrojov, ako je napríklad bridlicový plyn.

Spotreba uhlia by mala zase rásť rýchlejšie ako spotreba ropy. Dôvodom je predovšetkým stúpajúca spotreba uhlia v Číne, nízky dopyt po rope v oslabených ekonomikách krajín OECD a trvalo vysoké ceny ropy.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...