Do zdravotníctva by mali prísť štyri miliardy eur

10.10.2012

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Do zdravotníctva by mali na základe návrhu budúcoročného štátneho rozpočtu, ktorý v stredu schválila vláda, pritiecť 4,06 mld. eur.

V porovnaní so schváleným rozpočtom pre aktuálny rok by to znamenalo navýšenie o 130 mil. eur.

Z väčšej časti sa na tomto náraste budú podieľať ekonomicky aktívne osoby.

„Odvody od ekonomicky aktívneho obyvateľstva vrátane ročného zúčtovania rastú na rok 2013 oproti schválenému rozpočtu na rok 2012 o 180 mil. eur,“ konštatuje sa v návrhu rozpočtu. Celkovo by tieto osoby mali na zdravotníctvo cez poistné prispieť sumou 2,6 mld. eur.

Pomôžu zvýšené odvody

Vyššími platbami za svojich poistencov (deti, dôchodcov a nezamestnaných) by mal priniesť do zdravotníctva viac financií aj štát.

Kým od júla až do konca roka je mesačná platba štátu 31,54 eur, od nasledujúceho roku by sa suma mala zvýšiť na 33,44 eur.

Oproti aktuálnemu roku tak štát zaplatí v roku 2013 na poistnom o 45,8 mil. eur viac, celkovo takmer 1,3 mld. eur.

Zmena v oblasti odvodov na zdravotné poistenie, ktorá má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2013, prinesie aj viac financií pre operačné strediská záchrannej zdravotnej služby. Cez zvýšené odvody porastie totiž základňa, z ktorej sa príspevok pre tieto strediská vypočítava. V roku 2013 je rozpočtovaný príspevok v sume 12,6 mil. eur, čo znamená medziročný nárast o 715,9 tisíc eur.

Menej peňazí na svoju činnosť

Ministerstvo zdravotníctva by na základe návrhu rozpočtu malo dostať na činnosť 55,3 mil. eur, čo je v porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2012 o 2,4 mil. eur menej.

Pocítia to aj rozpočtové a príspevkové organizácie ministerstva. O takmer 1,7 mil. eur menej ako v roku 2012 sa rozpočtuje Úradu verejného zdravotníctva a jeho regionálnym úradom. Národnému centru zdravotníckych organizácií, Toxikologickému centru či Centru pre liečbu drogových závislostí by sa zase výška rozpočtu meniť nemala.

„Zároveň sa predpokladá rast výdavkov na vedu a výskum v rezorte zdravotníctva o 597 tis. eur, čiže o 59,7 %. Na roky 2013 a 2014 v súlade s pokračovaním projektu dochádza k účelovému zvýšeniu prostriedkov kapitoly na transfer pre Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý ho využije na vlastné spolufinancovanie k prostriedkom EÚ pri realizácií DRG systému,“ konštatuje návrh rozpočtu.