Dobrá správa, cena elektriny by mohla predsa len klesnúť

23.9.2013

BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) – Cena elektriny na budúci rok by mohla predsa len klesnúť.

Slovenské elektrárne (SE), ako najväčší slovenský výrobca elektriny, totiž predávali dodávateľom silovú elektrinu na budúci rok za veľkoobchodné ceny nižšie o približne 17 % ako na tento rok.

„Priemerná cena silovej elektriny na tento rok na Slovensku bola na úrovni 48,4 eura za megawatthodinu. Priemerná cena na budúci rok, vypočítaná za január až jún tohto roka, je na úrovni 40,2 eura za megawatthodinu,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa SE Janka Burdová.

Pokles ceny silovej elektriny o takmer 17 % však ešte neznamená, že o toľko v budúcom roku klesne aj koncová cena elektriny pre spotrebiteľov. Silová elektrina totiž tvorí z celkovej ceny elektriny niečo menej ako polovicu. „Pokles cien elektriny na Slovensku bude závisieť najmä od štruktúry poplatkov a taríf, určovaných regulátorom,“ dodala Burdová.

Podľa vyjadrení najvyšších vládnych predstaviteľov, či samotného regulačného úradu, ceny elektriny by však mali v budúcom roku pre všetkých spotrebiteľov klesnúť. O koľko, to sa dozvieme niekedy na prelome novembra až decembra.

Vývoj veľkoobchodných cien silovej elektriny vyzerá pre spotrebiteľov priaznivo aj do budúcnosti. Cena silovej elektriny totiž neustále klesá. „Cena silovej elektriny na Slovensku sa denne mení, minulý týždeň bol spot na úrovni 37 eur za megawatthodinu. V najbližšom období očakávame pohyb ceny v intervale 36,5 až 38 eur za megawatthodinu,“ konštatovala Burdová.