Dobrá správa pre Slovensko, milióny z eurofondov neprepadnú

21.11.2013

BRATISLAVA 21. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko môže čerpať peniaze Európskej únie zo záväzkov na roky 2011 a 2012 o rok dlhšie, čiže tri namiesto dvoch rokov.

Musí ich využiť do konca rokov 2014, resp. 2015, ak nechce, aby prepadli bez využitia.

Ročné predlženie míňania eurofondov za uvedené dva roky umožňuje výnimka, ktorú Európsky parlament schválil okrem SR aj Rumunsku. Obe krajiny sa tak vyhli reálnej hrozbe straty stoviek miliónov eur.

SR mala zo záväzkov na roky 2010 a 2011 podľa stavu k 31. októbru použiť zo zdrojov EÚ do konca tohto roka 708,38 milióna eur. Z toho za rok 2010 sumu 146,7 milióna eur a za rok 2011 ďalších 561,7 milióna eur.

Išlo o peniaze z minulých rokov

Po tom, čo Európsky parlament schválil výnimku pre SR, je potrebné do konca tohto roka vyčerpať len 146,82 milióna eur. Zo záväzku na rok 2010, ktorý treba využiť do konca tohto roka bez ohľadu na zmenu pravidiel, pripadá na Operačný program Informatizácia spoločnosti 85,3 milióna eur, na Vzdelávanie 56,57 milióna eur a na Výskum a vývoj 4,82 milióna eur.

Podiel čerpania peňazí EÚ za rok 2010 v hlavných jedenástich zo všetkých štrnástich operačných programov dosiahol 91,78 % a za rok 2011 tvoril 65,55 %.

V prípade troch menších programov boli eurozdroje za roky 2010 a 2011 s výnimkou jedného programu využité úplne. Výnimku tvorí program Interract II s čerpaním za rok 2011 na úrovni 77,54 %.

Zo záväzku na rok 2012 bolo pred schválením výnimky pôvodne potrebné do konca roka 2014 vyčerpať celkovo 1,248 miliardy eur.

Miera čerpania za minulý rok v hlavných programoch dosiahla 27,17 %. Pri dvoch menších programoch to je 19,72 %, resp. 6,99 % a jeden z týchto programov má nulovú úroveň čerpania. Z európskych peňazí na terajší rok treba do konca roka 2015 využiť spolu 4,194 miliardy eur, z toho v hlavných programoch 4,155 miliardy eur.

Stratiť sme mohli milióny eur

Keby SR nezískala výnimku z pravidiel čerpania eurofondov, podľa premiéra Roberta Fica by mohla prísť zhruba o 500 miliónov eur a možno až o 600 miliónov eur.

„Máme k dispozícii ďalších dvanásť mesiacov a budeme môcť v nasledujúcich rokoch dočerpať finančné prostriedky, ktoré máme,“ povedal v stredu predseda vlády. Miera zazmluvnenosti projektov sa podľa neho v decembri tohto roka priblíži takmer k sto percentám.

„Vláda si splnila domácu úlohu a čo bolo na štáte a na vláde, to sme urobili. My už ťažko ale môžeme ovplyvniť míňanie týchto peňazí prijímateľmi,“ dodal Fico. To podľa neho závisí od toho, ako si jednotliví obstarávatelia zabezpečia súťaže, čo môže trvať dlhšie.

Európska komisia popri predĺžení čerpania súčasných eurofondov umožnila Slovensku do konca roka 2015 presúvať v rámci operačných programov niektoré nedočerpané peniaze medzi prioritnými osami. Doteraz to bolo sťažené. Ide o schválenie takzvanej 10-percentnej flexibility.

„Najviac to pomôže Regionálnemu operačnému programu (ROP), ktorý má v jednej prioritnej osi pomerne významné nadkontrahovanie,“ vyhlásil podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, zodpovedajúci za koordináciu eurofondov.

Uvoľnenie pravidiel umožní ministerstvu pôdohospodárstva, ako riadiacemu orgánu ROP, aby nadkontrahované prostriedky presunulo do inej prioritnej osi a vyriešilo si tak problém v rámci operačného programu.

Zlepšenie závisí od ponaučenia

Vyhliadky Slovenska na zlepšenie čerpania eurofondov v budúcom programovom období 2014 až 2020 závisia od toho, do akej miery bude schopné poučiť sa zo súčasných problémov. Predpokladá to analytik portálu EurActiv.sk Radovan Geist v spojitosti so schválením rozpočtu Európskej únie (EÚ) na nasledujúcich sedem rokov a s možnosťami efektívnejšieho využívania európskych peňazí na Slovensku.

„Je tiež potrebné podčiarknuť, že tlak čistých prispievateľov do európskeho rozpočtu a viacero negatívnych príkladov zneužívania či zlého využívania európskych prostriedkov viedli k tomu, že všeobecné podmienky čerpania sa sprísňujú,“ uviedol vo štvrtok pre agentúru SITA Geist.

Podľa analytika nebude možné začať využívať nové eurofondy hneď na začiatku budúceho roka. „Nie, v tom čase ešte nebudú pripravené a odsúhlasené operačné programy, takže nebudú môcť byť vyhlásené prvé výzvy,“ zdôvodnil Geist a pokračoval: „Výsledok môžeme vnímať ako kompromis medzi predstavami našej vlády a prioritami EK.“.

Partnerská dohoda SR a EK na roky 2014-2020 by mohla byť schválená predbežne v prvej polovici januára 2014. „Všetky operačné programy sú pripravené tak, aby mohli byť schválené v druhej polovici januára, resp. začiatkom februára a mohli okamžite čerpať svoje aktivity,“ očakáva Vážny.