Dodávateľ odmieta zodpovednosť za plesnivé vajcia v Tescu

21.6.2012

SEREĎ 21. júna (WEBNOVINY) – Spoločnosť Larim SK má záznam z veterinárnej kontroly, podľa ktorého dodala reťazcu Tesco vajíčka, ktoré spĺňajú všetky kritériá podľa požiadaviek Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS).

Generálny riaditeľ spoločnosti Ladislav Hampl odmieta, že by reťazcu dodali plesnivé alebo neoznačené vajíčka, aké našli inšpektori ŠVPS v Tescu Lamač.

Spoločnosť Larim SK ako dodávateľa vajec menoval člen predstavenstva Tesco Stores SK Michal Dyttert.

Hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Magda Tóth Želeňáková informovala, že ich dovoz zabezpečila jedna z firiem, o ktorých minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek hovoril ako o panelákových firmách bez príslušného zázemia.

Hampl na dnešnej tlačovej besede nepoprel, že vajíčka nájdené inšpektormi pochádzali z baliarne Larim SK.

Podľa neho boli do veľkoskladu reťazca v Beckove dodané v chladiacich kamiónoch, v ktorých je kontinuálne meraná teplota. Od nakládky v baliarni v Seredi až po vykládku v Beckove boli vajcia podľa Hampla držané v konštantnej teplote.

,,Splesnenie vajíčok, ktoré objavili veterinári, už nie je naša zodpovednosť,“ zdôraznil.

Vajíčka sú podľa neho mimoriadne citlivé na výkyvy teplôt, ktoré ich spoločnosť dokáže vylúčiť. Odmietol aj ďalšie zistenie inšpektorov, podľa ktorého mali byť vajíčka neoznačené. Takéto vajíčka podľa neho Larim SK nenakupuje, preto ich nemôže ani distribuovať.

Riaditeľ odmieta spájanie spoločnosti Larim SK s panelákovými dodávateľmi vajec bez skladových priestorov, bez vlastných chovov a triediacich liniek, o ktorých hovoril minulý týždeň minister Jahnátek.

Larim SK investovala dva milióny eur do skladových priestorov a triediacej linky v Seredi. Vlastný chov nemá, asi polovicu produkcie vajíčok dováža z fariem svojho poľského spoločníka, časť vajec však pochádza aj zo slovenských, prípadne českých fariem.