Dodávatelia liekov podľa ministerstva len strašia pacientov

30.4.2012

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Dodávatelia liekov podľa ministerstva zdravotníctva strašia pacientov.

„V žiadnom prípade sa nová kategorizácia liekov k 1. júlu nedotkne pacientov tak, ako strašia obe spoločnosti,“ uviedla v utorok hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Asociácia dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok (ADL) a Asociácia generických výrobcov (GENAS) upozornili, že rozhodnutia ministerstva zdravotníctva v praxi znamenajú od júla 2012 nižšie platby za lieky zo strany zdravotných poisťovní, na druhej strane zvýšené doplatky zo strany pacientov, v niektorých prípadoch až o 600 percent.

„Rezort zdravotníctva a ministerka Zuzana Zvolenská je veľmi prekvapená politickou reakciou ADL a GENAS, pretože obe spoločnosti dobre vedia, že ak by ministerka nepodpísala dané rozhodnutie o pripravovanej kategorizácii liekov, tieto spoločnosti by písali zamietavé stanovisko a hrozili by medzinárodnými arbitrážami na súdoch,“ reagovala Čižmáriková.

Zdôraznila, že ide o informatívny materiál, pričom zástupcovia dodávateľov liekov majú možnosť vyjadriť sa k nemu odbornými pripomienkami, ktoré bude ministerstvo vyhodnocovať.

„Namiesto politickej reakcie mohli nadviazať konštruktívny dialóg, na ktorý slúžili a budú slúžiť pripravované stretnutia. Ministerka prvé tri týždne vo funkcii v prvom rade upokojovala situáciu v rezorte,“ konštatovala rezortná hovorkyňa.

Dedičstvo po Uhliarikovi

Exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik krátko pred odchodom z funkcie podľa zástupcov dodávateľov liekov urobil ďalší krok k tomu, aby pacienti doplácali viac za lieky.

Na základe prvostupňových rozhodnutí, ktoré podpísal 29. marca tohto roku, má dôjsť k ohlasovanému zvyšovaniu doplatkov za lieky zo strany pacientov, a to s platnosťou od 1. júla 2012.

Uhliarik tak urobil sedem dní pred tým, ako ho na stoličke ministra vymenila Zuzana Zvolenská.

Nová ministerka na rozhodnutie predchodcu podľa nich nadviazala a úradníci pod jej vedením podpísali ďalšiu časť rozhodnutí, ktoré prinútia chorých siahnuť hlbšie do peňaženiek. Pacienti vraj začnú platiť aj za lieky, ktoré mali doteraz bez doplatkov.

Doplatky vyššie aj o desiatky eur

„Úprava v doplatkoch postihne pacientov, ktorí užívajú lieky na zníženie cholesterolu, vysoký krvný tlak, migrénu, depresiu či alergiu. U niektorých liekov, ako napríklad u liekov znižujúcich cholesterol či krvný tlak, pôjde aj o desiatky eur navyše,“ uviedla manažérka ADL Jana Srníková.

„Odhadujeme, že doplatky narastú u desiatok základných liekov na liečbu srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku,“ doplnil Karol Poloni, predseda Asociácie generických výrobcov (GENAS).

Na základe údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v súčasnosti slovenskí pacienti doplácajú za lieky cca 175 mil. eur ročne.

„Pokiaľ výrobcovia, ktorí už dnes majú druhé najnižšie ceny v rámci EÚ neznížia opäť ceny, doplatky pacientov sa zvýšia pri pesimistickom variante prepočtov o ďalších 46 mil. eur ročne. Optimistickejšia verzia predstavuje dodatočné doplatky vo výške cca 23 mil. eur ročne,“ konštatoval Peter Glatz, expert na liekovú politiku a člen ADL.

GENAS a ADL preto považujú za korektné, aby nové vedenie Ministerstva zdravotníctva SR na čele s ministerkou Zuzanou Zvolenskou zastavilo ďalšie konanie v tejto veci a čo najskôr prehodnotilo negatívne dopady na rizikové skupiny pacientov.