Dodávky tabletov koncom vlaňajška prudko rástli

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Celosvetové dodávky tabletov prekonali očakávania, vo štvrtom kvartáli vlaňajška sa vyšplhali na 52,5 mil. kusov.

Podľa údajov analytickej spoločnosti IDC trh s tabletmi v poslednom štvrťroku 2012 medziročne vzrástol o 75,3 %. Rast potiahol najmä pokles cien, širší sortiment a tradične silná vianočná sezóna.

„Očakávali sme veľmi silný štvrtý kvartál a trh rozhodne nesklamal,“ uviedol analytik IDC Tom Mainelli.

„Uvedenie nových produktov, ako aj vstup Microsoftu na tento trh, viedli ku prudkej zmene v spotrebiteľskom dopyte a vysokých dodávkach tabletov v priebehu sviatkov. Rekordný kvartál pre tablety je tak kontrastom k trhu s osobnými počítačmi, ktorý naopak zaznamenal pokles,“ skonštatoval Mainelli.

Trhu s tabletmi opäť dominoval Apple, ktorý so svojím iPadom a iPadom mini dosiahol 48,1-percentný nárast dodávok na 22,9 mil. kusov.

Silná konkurencia však medziročne znížila jeho trhový podiel o 8,1 percentuálneho bodu na 43,6 %. Druhý Samsung zaznamenal medziročný nárast dodávok o 263 %, jeho trhový podiel dosiahol s 7,9 mil. predaných tabletov 15,1 percenta.

Amazon v poslednom kvartáli dodal viac ako 6 mil. zariadení, čím si zvýšil trhový podiel o 3,2 percentuálneho bodu na 11,5 %.

Štvrtý Asus zaznamenal medziročný pokles trhového podielu na 5,8 %. Barnes & Noble si s takmer miliónom predaných zariadení zabezpečil 1,9-percentný trhový podiel, čo predstavuje medziročný nárast o 1,2 percentuálneho bodu. Micorsoft sa do prvej päťky nedostal, keďže sa mu podarilo predať len zhruba 900 tis. kusov svojho tabletu Surface.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...