Dohoda o finančnej pomoci bude Cyperčanov bolieť

5.12.2012

NIKÓZIA 5. decembra (WEBNOVINY) – Obyvatelia Cypru sa musia pripraviť na to, že medzinárodná finančná pomoc ich bude bolieť, vyhlásil v utorok cyperský prezident Demetris Christofias, ktorý vedie rozhovory o pomoci za cyperskú stranu.

Bolesti sa však dalo predísť, keby nebolo márnotratných bánk a dohľad nebol taký neefektívny. Krajina teraz nemá inú možnosť ako požiadať o pomoc medzinárodné inštitúcie. Najväčšie domáce banky ťažko zasiahla dlhová kríza v Grécku a teraz od štátu žiadajú pomoc, tvrdí prezident. „Rozhodnutia bánk a neadekvátny dohľad centrálnej banky Cyprus stáli miliardy eur,“ povedal Christofias v televíznom prejave.

Podľa predbežnej dohody s Medzinárodným menovým fondom a EÚ si Cyprus požičia až 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky. Z toho 10 mld. eur by malo ísť na pomoc bankám, finálne rozhodnutie však padne až po predbežnej správe externých poradcov 7. decembra. Krajina sa bude do roku 2016 musieť dohodnúť aj na zmene splatnosti časti svojich zahraničných dlhov a bude dovtedy potrebovať 1,5 mld. eur na zaplátanie rozpočtových deficitov, tvrdia zdroje z ministerstva financií.

Nikózia sa v rámci úsporných opatrení zaviazala znížiť platy vo verejnom sektore o 6,5 až 12,5 %, zmraziť ich valorizáciu, zaviesť dôchodkovú reformu vrátane zvýšenia veku odchodu do dôchodku, zaviesť nové spôsoby vypočítavania dane z nehnuteľností a zvýšiť napríklad daň z pridanej hodnoty. „Rozhodnutia, ktoré sme museli urobiť, sme robili s bolesťou v srdci,“ vyhlásil prezident v televízii.

Komunista Christofias bol kedysi najpopulárnejším politikom na Cypre, no stratil podporu verejnosti, ktorá ho viní zo zlého zvládnutia ekonomickej krízy. On sám opakovane vinu na zlej situácii pripisuje laxnému dozoru bývalého vedenia cyperskej národnej banky a bezhlavej expanzii bánk do Grécka. Bývalý šéf centrálnej banky Athanasios Orphanides však obvinenia odmieta.