Dohoda o úverovej pomoci nie je ďaleko, tvrdí Viktor Orbán

12.10.2012

BUDAPEŠŤ 12. októbra (WEBNOVINY) – Maďarsko sa priblížilo k dohode o získaní úverovej pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Vyhlásil to v piatok maďarský premiér Viktor Orbán. Tlak, aby Maďarsko prijalo dohodu s MMF za akúkoľvek cenu, ustúpil a dôvera v krajinu sa v poslednom čase zlepšila, povedal Orbán pre rozhlasovú stanicu MR1-Kossuth.

Dohoda za prijateľných podmienok „nie je ďaleko“, konštatoval premiér. Ďalší pokrok v rokovaniach môže podľa neho nastať po skončení výročného zasadnutia MMF, ktoré sa koná v Tokiu. Po úvodných rokovaniach z júla sa vláda v Budapešti tento týždeň priblížila k dohode, keď upustila od plánovaného zdanenia transakcií maďarskej centrálnej banky a ohlásila nový program rozpočtových škrtov v objeme 397 mld. HUF.

Maďarsko, ktoré je najzadlženejšou krajinou východnej Európy, rokuje o finančnej pomoci s MMF a EÚ. Fond minulý týždeň uviedol, že maďarská ekonomika zaznamená v budúcom roku slabší rast, než si naplánovala vláda, v dôsledku čoho bude hlbší aj rozpočtový deficit.

V budúcom roku musí Maďarsko splatiť MMF zhuba 3,6 mld. eur z úveru, ktorý zachránil krajinu na začiatku globálnej krízy v roku 2008 pred štátnym bankrotom.