Dohoda s Gréckom je na mŕtvom bode, problémom je prepúšťanie

ATÉNY 7. marca (WEBNOVINY) – Grécko nepochybuje o tom, že tranža finančnej pomoci, ktorú majú Atény dostať tento mesiac, bude vyplatená.

Vyhlásil to v stredu minister financií Yánnis Stournáras a odmietol špekulácie o tom, že by sa rozhovory s medzinárodnými veriteľmi opäť ocitli na mŕtvom bode pre redukciu nafúknutého gréckeho štátneho sektora.

Európska únia a Medzinárodný menový fond v decembri súhlasili s tým, že Grécku poskytnú finančnú injekciu v hodnote 49,1 mld. eur a znížili tak obavy z toho, že krajina zbankrotuje a opustí eurozónu.

Väčšinu financií krajina získala okamžite, Atény však ešte čakajú na 2,8 mld. eur, ktoré majú dostať v marci.

„Verím, že ich získame,“ povedal minister Stournáras novinárom po skončení brífingu, na ktorom sa okrem neho zúčastnili predseda vlády, ministri práce a rozvoja a predstavitelia tzv. trojky, do ktorej okrem MMF a EÚ patrí aj Európska centrálna banka, a ktorá v nedeľu začala ďalšiu zo série inšpekčných návštev Grécka.

Podmienky finančnej pomoci Aténam okrem iného vyžadujú, aby krajina do konca roka presunula 25 tis. zamestnancov štátnej správy do tzv. programu mobility, v rámci ktorého by rok dostávali znížený plat a ak by sa pre nich nepodarilo nájsť iné pracovné miesta, prišli by o prácu úplne.

Vyplatenie marcovej tranže pomoci trojka podmieňuje predložením detailného plánu toho, zamestnancov ktorých štátnych úradov by sa program mal dotknúť. Prepúšťanie v štátnej správe je však v Grécku veľmi citlivou témou, hromadné prepúšťanie dokonca zakazuje ústava. Oficiálni predstavitelia vlády odmietli, že by sa kvôli tejto téme dostali do sporu s trojkou. „Nenastala žiadna patová situácia,“ povedal Stournaras.

Podľa zdrojov z prostredia vlády Atény podmienky medzinárodných veriteľov splnia, pričom o prácu v štátnej správe prídu predovšetkým ľudia blízko dôchodkovému veku, tí, ktorí sú podozriví z porušenia zákonov, a ostatní, ktorých sa podarí umiestniť inde vo verejnom sektore.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...