Dohoda s Madridom signalizuje upokojenie, tvrdí eurokomisár

11.6.2012

BRUSEL 11. júna (WEBNOVINY) – Dohoda o pomoci španielskym bankám je veľmi jasným signálom, že eurozóna je pripravená prijať opatrenia na upokojenie finančných trhov.

V nedeľu to vyhlásil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Podľa jeho slov Madrid oficiálne požiada o pomoc vo výške do 100 mld. eur na najbližšom stretnutí ministrov financií eurozóny, ktoré je naplánované na 21. júna.

Španielske banky potrebujú podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) kapitál vo výške 40 mld. eur na pokrytie strát, ktoré finančným domom vznikli kolapsom realitného trhu v krajine.

Podľa Rehna však suma, o ktorú Madrid požiada môže byť omnoho vyššia. Konečný údaj o výške pomoci bude však známy až potom, ako Európska centrálna banka (ECB), EÚ a MMF skončia s vyhodnocovaním situácie. Eurokomisár ďalej zdôraznil, že k dohode sa neviažu žiadne politické podmienky.

Podľa španielskeho premiéra Mariana Rajoya je dohoda o pomoci víťazstvom pre jeho krajinu aj pre Európu. Rajoy presadzoval pomoc iba pre bankový sektor, aby sa krajina vyhla celoštátnemu balíčku opatrení, ktoré prijalo Grécko, Írsko aj susedné Portugalsko. Rajoy argumentoval tým, že Madrid už prijal náročné úsporné opatrenia, ktoré požadoval Brusel.