Dojenie eurofondov zrýchlilo, dopravu rozhýbu aj na rok

31.12.2012

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Čerpanie financií v Operačnom programe Doprava sa zrýchlilo. Od mája do polovice decembra 2012 zaznamenalo ministerstvo dopravy nárast čerpania o 235 mil. eur, do konca roka sa má vyčerpať ďalších 25 mil. eur.

Ako informoval hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa, úroveň zazmluvnenia sa podarilo zvýšiť o 185 mil. eur. V súčasnosti je tak zakontrahovaných takmer 2,3 mld. eur. „Nastúpený trend musíme preniesť aj do budúceho roka, ktorý bude pre nás z hľadiska čerpania kľúčový, keďže pri súbehu pravidiel n+3 a n+2 v roku 2013 musíme vyčerpať záväzky rokov 2010 a 2011,“ uviedol minister dopravy Ján Počiatek.

Rezort plánuje urýchliť začiatok výstavby viacerých veľkých infraštruktúrnych projektov. V roku 2013 sa pravdepodobne ukončí modernizácia železničnej trate v úseku Nové Mesto nad Váhom – Zlatovce, pokračovať majú práce na úsekoch Beluša – Púchov a Zlatovce – Turčianska Teplá.

Predpokladá sa aj začiatok výstavby diaľničných úsekov D1 Hubová – Ivachnová, D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, D3 Svrčinovec – Skalité, R2 Zvolen východ – Pstruša, R2 Pstruša – Kriváň a R2 Ruskovce – Pravotice. Žiaden z rozostavaných úsekov na diaľnici D1 a D2 však nebude v roku 2013 ukončený, prvé z nich budú odovzdané až v roku 2014. V roku 2013 sa majú začať aj práce na projektoch intermodárnych terminálov v Bratislave, Košiciach a Leopoldove.

Ministerstvo dopravy plánuje aj začiatok výstavby integrovanej prepravy v Moldave nad Bodvou, výstavbu parkovísk Park&Ride, modernizáciu a výstavbu koľajovej trate v Košiciach z Námestia Maratónu mieru na Staničné námestie, koľajové prepojenie Šafárikovho námestia a Bosákovej ulice cez bratislavský Starý most, ako aj nákup električiek a trolejbusov v Bratislave. V roku 2013 sa majú začať aj stavebné práce na viacerých cestách I. triedy, počíta sa tiež s ukončením projektu obnovy vozového parku Železničnej spoločnosti Slovensko.