Dolár dosiahol na konci týždňa pozitívne výsledky

4.11.2012

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Euro v pondelok oslabilo voči doláru a jenu pod vplyvom pretrvávajúcej neistoty sprevádzajúcej vývoj dlhovej krízy v eurozóne. Grécko potrebuje ďalšiu splátku z medzinárodnej pomoci, aby sa vyhlo štátnemu bankrotu. Dodatočné úsporné opatrenia, ktorými medzinárodní veritelia podmieňujú uvoľnenie peňazí, však naďalej odmieta jedna zo strán vládnej koalície v Aténach.

V utorok posilnil japonský jen, keďže uvoľnenie menovej politiky zo strany centrálnej banky krajiny sklamalo investorov, ktorí predpokladali výraznejšie rozšírenie programu nákupov aktív. Euro voči doláru posilnilo po správe, ktorá ukázala, že španielska ekonomika v treťom kvartáli klesla trochu menej, ako sa očakávalo. Spoločnej európskej mene pomohlo aj to, že výnosy na aukcii päťročných a desaťročných talianskych dlhopisov sa znížili.

Euro v stredu posilnilo, keďže rast hodnoty európskych akcií zlepšil chuť riskovať.

Spoločná európska mena vo štvrtok posilnila voči doláru. Údaje naznačujúce zlepšenie výhľadu trhu práce USA totiž znížili záujem investorov o americkú menu, ktorá sa považuje za bezpečné útočisko. Japonský jen oslabil ako voči euru, tak aj oproti doláru, keďže na neho negatívne pôsobila čoraz pochmúrnejšia perspektíva japonskej ekonomiky.

Americký dolár v piatok voči jenu posilnil na vyše šesťmesačný rekord a na trojtýždňové maximum voči euru. Doláru pomohla správa, ktorá ukázala, že ekonomika USA v októbri vytvorila viac pracovných miest, ako sa predpokladalo.