Dolár je na tom ´OK´, politika Fedu ale ostáva uvoľnená

CAMBRIDGE 11. júla (WEBNOVINY) – Americká centrálna banka (Fed) sa bude naďalej držať uvoľnenej menovej politiky, keďže inflácia v USA je naďalej nízka a miera nezamestnanosti vysoká.

V stredu to vyhlásil guvernér Fedu Ben Bernanke s tým, že vývoj hodnoty amerického dolára (USD) je v súčasnej situácii „OK“.

Centrálna banka vníma výhľad americkej ekonomiky „mierne optimisticky“, povedal Bernanke na konferencii v americkom meste Cambridge neďaleko Bostonu.

„Doláru sa v súčasnosti vedie OK, v dohľadnej budúcnosti však bude potrebné pokračovanie uvoľnenej menovej politiky,“ dodal s tým, že súčasná oficiálna miera nezamestnanosti na úrovni 7,6 % podľa neho „v lepšom prípade nadhodnocuje stav trhu práce v USA“.

Ani keď však klesne pod cieľovú hodnotu 6,5 %, Fed nebude automaticky dvíhať úrokové sadzby, vyhlásil Bernanke.

Vo svojom vystúpení, sa šéf Fedu venoval aj téme finančnej stability. V rozsiahlom prejave o storočnej histórii americkej centrálnej banky podotkol, že dlhšie obdobie nízkej inflácie a nepretržitého rastu v rokoch 1984 až 2007 mohlo vytvoriť podmienky na vznik následnej krízy.

„Myšlienka, že toto dlhé obdobie pokoja učičíkalo investorov, finančné firmy a regulátorov, ktorí si prestali všímať stúpajúce riziko, musí v sebe mať kus pravdy. Nedávna kríza len podčiarkla potrebu posilniť rámec našej menovej politiky a finančnej stability a obe lepšie integrovať,“ vyhlásil Bernanke.

„Aj – alebo skôr najmä – v časoch stability a prosperity by mali tvorcovia menovej politiky a finanční regulátori finančnú stabilitu vnímať ako nutný predpoklad makroekonomickej stability,“ povedal Bernanke. Americký dolár na jeho slová na konferencii zareagoval poklesom hodnoty.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...