Dolár posilnil voči svetovým menám, ku kurzu eura stagnoval

21.10.2013

LONDÝN 21. októbra (WEBNOVINY) – Americký dolár v pondelok posilnil voči japonskému jenu a švajčiarskemu franku vďaka očakávaniam, že zlepšenie na trhu práce USA by mnoho viesť k skoršiemu utlmeniu stimulačných opatrení americkej centrálnej banky (Fed).

Minulý mesiac v americkej ekonomike mimo poľnohospodárstva podľa odhadov pribudlo 180 tis. nových pracovných miest a miera nezamestnanosti stagnovala na úrovni 7,3 %.

Kľúčovú štatistiku z trhu práce majú úrady zverejniť v utorok. Čiastočné znefunkčnenie federálnej vlády, ktoré skončilo minulý týždeň po 16 dňoch, viedlo ku špekuláciám, že Fed odloží začiatok ústupu od opatrení na podporu ekonomiky o niekoľko mesiacov.

To zatlačilo na dolár, ak by však údaje o tvorbe pracovných miest prekonali očakávania, mohlo by to znamenať argument v prospech skoršieho sprísnenia monetárnej politiky, uviedla agentúra Reuters.

Dolár voči jenu posilnil o 0,3 % na 98,10 JPY/USD a oproti švajčiarskemu franku o 0,15 % na 0,9035 CHF/USD. Voči euru sa dolár pohyboval bez zmeny na úrovni 1,3711 USD/EUR. Dolárový index stagnoval na úrovni 79,688 bodu, čo bolo v blízkosti piatkového osemmesačného minima.