Dolárový index sa vyšplhal až na trojročné maximum

LONDÝN 8. júla (WEBNOVINY) – Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, v pondelok posilnil až na trojročné maximum.

Smerom nahor ho posúvala piatková správa o solídnej tvorbe pracovných miest v USA. Index počas ázijského obchodovania stúpol až na úroveň 84,588 bodu, čiže najvyššie od júla 2010.

Pomáhala mu piatková správa o tom, že americkí zamestnávatelia v júni vytvorili 195 tis. nových pracovných pozícií, čo je viac, ako sa očakávalo. Neskôr však index ustúpil na 84,425 bodu.

Voči japonskému jenu, ktorý sa považuje za bezpečné útočisko, dolár tiež okresal časť ziskov. Najprv posilnil na 1,5-mesačné maximum 101,54 JPY/USD, ale neskôr ustúpil na 101,18 JPY/USD. Hodnota eura voči doláru bola stabilná, a to na úrovni 1,2834 USD/EUR. Euro bolo stále pod tlakom minulotýždňového vyjadrenia šéfa Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho, že úrokové sadzby banky zostanú na nízkej úrovni dlhé obdobie.

Stredoeurópske meny v pondelok voči euru väčšinou oslabili. Ich pokles spôsobili očakávania, že americký Federálny rezervný systém (Fed) zredukuje svoj program menových stimulov. Českú korunu smerom nadol posunuli aj údaje poukazujúce na pretrvávajúcu slabosť ekonomiky.

Napríklad priemyselná výroba krajiny podľa pondelkovej správy štatistického úradu v máji medziročne klesla o 2,2 %. Do 11:25 SEČ koruna oslabila o 0,13 % na 25,993 CZK/EUR a poľský zlotý klesol o 0,05 % na 4,305 PLN/EUR, ale maďarský forint stúpol o 0,13 % na 295,010 HUF/EUR.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...