Dopyt po čiernom zlate v USA v apríli mierne stúpol

WASHINGTON 24. mája (WEBNOVINY) – Dopyt po rope v USA v apríli mierne posilnil, ale jej mesačná spotreba stále bola druhá najslabšia za sedemnásť rokov. Informoval o tom Americký ropný inštitút (API).

Dopyt po rope v krajine minulý mesiac medziročne posilnil o 0,3 % na 18,393 mil. barelov denne. „Dopyt sa už druhý mesiac medziročne zvýšil,“ uviedol vo vyhlásení hlavný ekonóm API John Felmy.

Dopyt po benzíne však minulý mesiac na americkom trhu oslabil, a to o 3,9 % na 8,472 mil. barelov denne. Spotreba benzínu v mesiaci apríl tak bola najnižšia od roku 2000.

Dopyt po palivách, vrátane nafty a vykurovacieho oleja, v apríli v USA podľa údajov API stúpol o 1,4 % na 3,757 mil. barelov denne. Dopyt po leteckom benzíne však klesol a jeho spotreba sa zmenšila o 1,8 % na 1,334 mil. barelov denne.

Z údajov Amerického ropného inštitútu zároveň vyplýva, že 54,1 % dopytu po rope v USA v apríli pokrýval dovoz. V rovnakom mesiaci minulého roka dovoz uspokojoval 58 % amerického dopytu po čiernom zlate.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...