Dopyt po priemyselných nehnuteľnostiach značne oslabil

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Celkový dopyt po industriálnych nehnuteľnostiach sa niesol v znamení poklesu aktivity nájomcov.

Ako ďalej vyplýva zo zistení realitno-poradenskej spoločnosti CBRE Slovensko, celkový realizovaný dopyt dosiahol v druhom štvrťroku tohto roka 35 tis. metrov štvorcových, čo v porovnaní z predchádzajúcimi tromi mesiacmi znamenalo pokles aktivity na takmer jednu štvrtinu.

„Boli podpísané 4 nové zmluvy na priestory s priemernou veľkosťou 8 700 metrov štvorcových, pričom predprenájom tvoril viac ako dve tretiny nájomnej aktivity,“ uviedol Tomáš Ostatník z oddelenia industriálnych nehnuteľností spoločnosti CBRE Slovensko.

Celková neobsadenosť priemyselných priestorov od apríla do júna predstavovala 6,31 %. V druhom kvartáli na trhu pribudlo 6,5 tis. metrov štvorcových skladových priestorov v logistickom parku pri Devínskej Novej Vsi. „V Bratislave a na východnom Slovensku sa začala výstavba dvoch nových projektov,“ doplnil Ostatník.

CBRE tiež eviduje pokračujúcu výstavbu troch hál, pričom dve sa nachádzajú na východnom Slovensku a jedna v Bratislave. V hlavnom meste a jeho okolí sa podľa CBRE v súčasnosti nachádza takmer 80 % z celkovej rozlohy moderných skladových priestorov.

Priemerná výška mesačných nájmov v druhom štvrťroku ostala stabilná a CBRE neočakáva výrazné zmeny ani v blízkej budúcnosti. „Priemerná výška mesačného základného nájomného priemyselných priestorov sa v rámci celého Slovenska pohybuje v rozmedzí 3,50 až 4,00 eur za meter,“ uviedol Ostatník.

Spoločnosť CBRE poskytuje poradenské služby v oblasti realít. Po celom svete zamestnáva vyše 31 tis. ľudí vo vyše 300 kanceláriách. Slovenská pobočka CBRE bola založená v roku 2005 a v súčasnosti poskytuje bratislavská centrála služby v oblasti investičného poradenstva, prieskumu trhu, oceňovania nehnuteľností, poradenstva v oblasti priemyselných nehnuteľností, retailu a kancelárskych priestorov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...