Dôvera britských firiem je najnižšia za 20 rokov

10.9.2012

LONDÝN 10. septembra (WEBNOVINY) – Nálada v rámci britských firiem v auguste klesla na dvadsaťročné dno. Vyplýva to z prieskumu združenia účtovníckych firiem BDO.

Index optimizmu, ktorý BDO zostavuje a meria ním podnikateľské očakávania pre najbližšie dva roky, klesol v auguste na 89,1 bodu z júlových 93,1 bodu. Išlo už o šiesty mesiac jeho poklesu.

Združenie o tom informovalo vo vyhlásení zverejnenom v pondelok. Hodnota indexu nad hranicou 95 bodov naznačuje očakávanie rozšírenia podnikania. Index produkcie, ktorý meria očakávania obratu firiem z krátkodobého hľadiska, oslabil v auguste na 90,8 bodu z júlových 93,9 bodu. Spadol tak najnižšie za 40 mesiacov.

„Snaha vlády o redukciu bežných výdavkov pravdepodobne nefunguje tak, ako sa plánovalo. Aj keď sme presvedčení, že táto stratégia v podstate zostáva správna,“ povedal Peter Hemington z BDO.

Prieskum uskutočnili v čase, kedy britskej ekonomike, ktorú brzdí dlhová kríza eurozóny a vládny plán prísnych úsporných opatrení, sa len ťažko darí dostať z recesie. Hospodárstvo Veľkej Británie do recesie opätovne upadlo koncom minulého roka.