Dôvera nemeckých investorov prudko vzrástla

MANNHEIM 22. januára (WEBNOVINY) – Dôvera nemeckých investorov v januári druhý mesiac po sebe vzrástla.

Podporili ju náznaky, že dopady dlhovej krízy v eurozóne, ktorá koncom minulého roka tvrdo zasiahla najväčšiu európsku ekonomiku, začínajú ustupovať.

Index dôvery, ktorý v utorok zverejnil inštitút ZEW, poskočil na 31,5 bodu z decembrových 6,9 bodu, pričom v novembri sa ešte ukazovateľ nachádzal na úrovni mínus 15,7 bodu. Index výrazne prekonal očakávania analytikov v prieskume agentúry Reuters, ktorí v prvom mesiaci roka očakávali zlepšenie na 12 bodov.

Nemecká ekonomika dosiahla bod, v ktorom by mala začať opäť pomaly rásť, uviedol v reakcii na výsledky prieskumu ekonóm inštitútu ZEW Michael Schröder. „Mal by to byť bod obratu v kríze a rast by sa mal pomaly zlepšovať. Zvýšila sa aj pravdepodobnosť, že najhoršia časť krízy je minulosťou,“ dodal ekonóm.

Osobitný index súčasných podmienok v januári posilnil na 7,1 bodu z úrovne 5,7 bodu v decembri. Údaje sa opierajú o výsledky prieskumu, ktorý inštitút ZEW uskutočnil medzi 2. a 21. januárom na vzorke 272 analytikov a investorov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...