Dôvera podnikateľov eurozóny sa zlepšila, zotavujú sa pomaly

BRUSEL 8. januára (WEBNOVINY) – Nálada podnikateľov v eurozóne sa v decembri opäť zlepšila. Vyplýva to z pravidelného prieskumu, ktorý uskutočňuje Európska komisia (EK).

Index ekonomickej dôvery, ktorý EK zostavuje, posilnil o 1,3 bodu na 87 bodov. Išlo už o druhý mesiac jeho rastu po takmer roku oslabovania. Nezamestnanosť v Európskej menovej únii však v novembri stúpla na rekordnú úroveň a domácnosti boli opatrné pri výdavkoch, čo naznačuje, že zotavenie eurozóny z recesie bude pomalé.

Optimizmus, že eurozóna sa začína zotavovať z hlbokej bankovej a dlhovej krízy, tlmili údaje štatistického úradu EÚ Eurostat, ktoré ukázali, že novembrová nezamestnanosť bola najvyššia od zavedenia eura v roku 1999. Údaje Eurostatu o vývoji novembrového maloobchodu zároveň poukázali na slabý dopyt. Maloobchodné tržby totiž oproti októbru stúpli len nepatrne, a to o 0,1 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...