Dôvera portugalskej ekonomiky klesla na rekordné minimum

LISABON 8. januára (WEBNOVINY) – Dôvera v portugalskej ekonomike v závere minulého roka klesla na rekordné dno.

Decembrový index podnikateľskej dôvery, ktorý zverejnil v utorok štatistický úrad krajiny, klesol na mínus 4,4 bodu z úrovne mínus 4,3 bodu v novembri.

V októbri sa ukazovateľ nachádzal na hodnote mínus 4 body. Náladu v ekonomike negatívne ovplyvňuje razantné zvyšovanie daní, ktoré nadobúda účinnosť tento rok.

Na rekordné minimum mínus 59,8 bodu sa v decembri prepadol aj index merajúci spotrebiteľskú dôveru, kam klesol z novembrových mínus 59 bodov.

Portugalská vláda presadila najvýraznejšie zvýšenie daní v moderných dejinách krajiny, aby splnila rozpočtové ciele v rámci dohody o úverovom programe v objeme 78 mld. eur, ktorý čerpá od Medzinárodného menového fondu (MMF) a EÚ. Portugalská ekonomika sa vlani prepadla najhlbšie od 70. rokov minulého storočia a podľa odhadov zotrvá v recesii aj tento rok, teda už tretí rok v rade.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...