ECB ešte nevie, ako bude vyzerať záťažový test bánk

10.7.2013

LONDÝN 10. júla (WEBNOVINY) – V Európskej centrálnej banke (ECB) ešte nepadlo rozhodnutie o tom, akú metodológiu banka použije pri hodnotení bánk, na ktoré bude dohliadať.

V utorok to povedal člen Rady guvernérov ECB Jorg Asmussen.

„Videl som už množstvo správ o obrovskom nedostatku kapitálu, ktorý hodnotenie v európskom bankovom sektore objaví. Je mi to trochu smiešne, pretože sme sa ešte nerozhodli, akého počtu bánk by sa vlastne testovanie malo týkať – keďže to budú len banky, ktoré budú pod priamym dohľadom ECB,“ povedal Asmussen agentúre Reuters.

„Úzko spolupracujeme aj s Európskou bankovou asociáciou (EBA), ešte sme však neurobili ani rozhodnutie o tom, akú metodológiu alebo aké testy použijeme. Urobíme to po lete,“ dodal Asmussen.

ECB by mala od budúceho roka prebrať úlohu európskeho bankového dozoru a v rámci príprav na túto novú úlohu chce urobiť aj celkové vyhodnotenie bilancií a kvality aktív jednotlivých bánk. Tieto informácie by potom mali tvoriť základ komplexného záťažového testu, ktorý v spolupráci s centrálnou bankou vykoná EBA.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...