ECB by mala znížiť sadzby, myslí si poradca nemeckej vlády

VIEDEŇ 6. marca (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) by mala znížiť hlavnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu. Myslí si to poradca nemeckej vlády Peter Bofinger.

„ECB bude musieť znížiť hlavnú úrokovú sadzbu z úrovne 0,75 % na úroveň 0,25 %,“ odpovedal Bofinger na otázku novinárov o tom, či podľa jeho názoru urobila ECB niekde chybu.

„Keď si banky požičiavajú peniaze, ECB dostáva 0,75 % úroku. Keď si banky ukladajú peniaze, ECB neplatí žiadne úroky. ECB tak zarába na v tomto momente slabých bankách, čo je absurdné,“ povedal Bofinger pre stredajšie vydanie rakúskeho denníka Kurier.

Európska centrálna banka (ECB) vo februári ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu už siedmy mesiac v rade na úrovni 0,75 %. Nezmenila tak svoju politiku, aby zistila, či nastane oživenie ekonomiky neskôr v tomto roku, alebo ho vykoľajuje posilnenie eura.

Centrálna banka Európskej menovej únie ďalej informovala, že jednodňovú sterilizačnú úrokovú sadzbu ponecháva na nule. Úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie banky zostáva na úrovni 1,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...