ECB možno odíde z Trojky, môže ísť o konflikt záujmov

BERLÍN 5. marca (WEBNOVINY) – V rámci Európskej centrálnej banky (ECB) existujú stále silnejšie pochybnosti o ďalšej úlohe banky v tzv. „trojke“ s Medzinárodným menovým fondom (MMF) a Európskou úniou.

Píše sa to v utorkových vydaniach nemeckých denníkov Süddeutsche Zeitung a Die Welt.

Niektorí predstavitelia ECB si myslia, že pokračovanie účasti banky na záchrane eurozóny by mohlo vytvoriť konflikt záujmov a ohroziť nezávislosť ECB, informujú zhodne nemecké noviny.

„Istý problém tu je. Máme však v trojke len poradnú úlohu a rozhodnutia podpisuje Európska komisia a MMF,“ cituje nemenovaný zdroj Süddeutsche Zeitung.

„Nespokojnosť už dosiahla takú úroveň, že niektorí významní členovia ECB zvažujú úplné opustenie trojky,“ píše denník Die Welt s tým, že nie každý v banke tieto obavy zdieľa. Podľa jeho zdrojov však má znepokojenie dva dôvody: pre ECB sa už stalo zachraňovanie krajín eurozóny príliš bežnou praxou a jej politický vplyv rastie.

Banka však vyjadrenia zverejnené v denníkoch odmietla ako neopodstatnené. „ECB sa neplánuje stiahnuť z trojky, je tam kľúčová. Máme vynikajúce znalosti Európy, jej inštitúcií, hospodárstva a poskytujeme expertízu v oblasti makroekonomiky a obzvlášť finančného sektora,“ vyhlásil v reakcii člen rady banky Jörg Asmussen.

Aj eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn potvrdil, že EÚ s ECB aj MMF úzko spolupracuje. „Naša účasť v trojke podľa nás nie je ani hrozbou pre nezávislosť ECB, z trojky sa teda nestiahneme,“ uzavrel Asmussen.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...