ECB by nemala rozhodovať o zatvorení bánk, myslí si Liikanen

HELSINKI 20. septembra (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) by nemala získať právomoc, ktorá by jej umožnila zatvoriť banky, keď nebudú životaschopné.

Uviedol to v piatok člen Rady guvernérov ECB Erkki Liikanen. ECB by od budúceho roka mala prevziať dozor nad bankovými inštitúciami ako jeden z prvých krokov k vytvoreniu bankovej únie.

Podľa Liikanena by ECB nemala byť zodpovedná za dohľad nad bankami a zároveň za riešenie ich problémov. „Nemala by to zakaždým byť ECB,“ povedal Liikanen.

Liikanenove stanovisko je v rozpore s názorom člena Výkonnej rady ECB Jörga Asmussena. Ten uviedol, že ECB by mala mať výhradné právo rozhodnúť ktoré banky viac nie sú životaschopné a mali by byť zatvorené.

„Z môjho pohľadu takéto rozhodnutie by mal urobiť výhradne a jedine bankový dozorný orgán, teda v budúcnosti ECB,“ uviedol začiatkom septembra Asmussen.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...