ECB pozoruje infláciu, ešte stále môže znižovať úroky

BERLÍN 12. júna (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) má ešte priestor na znižovanie úrokových sadzieb a venuje „veľkú pozornosť“ inflácii v eurozóne, ktorá v súčasnosti nedosahuje potrebné hodnoty. Vyhlásil to v pondelok člen výkonnej rady ECB Peter Praet.

„Stále máme priestor na využitie štandardných opatrení. Diskusia o ich možnostiach je veľmi bohatá a veľmi zaujímavá,“ povedal Praet v rámci debaty so študentmi frankfurtskej Školy financií.

Dodal, že miera európskej inflácie „pokrivkáva“ a hospodárstvo eurozóny je ešte stále v krehkom stave, keď hrozí, že rast sa zastaví. „Je to dôvod na obavy? Povedal by som to takto: myslíme si, že inflačné očakávania majú veľmi dobrý základ, ale je to otázka, ktorej venujeme veľkú pozornosť, to je jasné,“ vyhlásil.

Praet, ktorý má v šesťčlennej výkonnej rade ECB na starosti ekonomické portfólio, so študentmi diskutoval aj o neštandardných opatreniach menovej politiky. Centrálna banka by podľa neho mohla znížiť úrokové sadzby na negatívnu úroveň.

„Vo výnimočných prípadoch sa dajú použiť všetky nástroje. Ak sa bavíme o negatívnych úrokoch, je to súčasť arzenálu, ktorý centrálne banky môžu využiť,“ povedal. Dodal však, že použitie takéhoto opatrenia by mohlo mať nepredpokladané dôsledky.

ECB svoju základnú úrokovú sadzbu v máji znížila na 0,5 % a depozitnú sadzbu zachovala na úrovni 0 %, v júni úroky nezmenila. Predstavitelia banky však viackrát prízvukovali, že ECB je pripravená konať, ak si hospodárske podmienky budú vyžadovať väčšie stimuly.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...