ECB si posvieti na všetky banky v eurozóne

31.8.2012

FRANKFURT 31. augusta (WEBNOVINY) – Európska komisia plánuje dať Európskej centrálnej banke (ECB) právo vykonávať dohľad nad všetkými bankami v eurozóne.

Informoval o tom vo štvrtok nemecký denník Süddeutsche Zeitung s odvolaním sa na eurokomisára pre vnútorný trh a obchod Michela Barniera.

V rámci tohto plánu by ECB od dozerala nad všetkými bankami, ktoré si od januára budúceho roka požičajú z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Všetky dôležité banky pre finančný systém by sa pod dohľad ECB dostali od júla budúceho roka a všetky ostatné banky od roku 2014, povedal Barnier v rozhovore pre denník. Krajiny mimo eurozóny môžu podriadiť svoje banky dohľadu ECB dobrovoľne.

Tento plán je tak v súlade s požiadavkami rakúskeho finančného regulátora, ktorý vo štvrtok vyhlásil, že ECB by si mala vziať na starosť nie len banky, ktoré sú považované za dôležité pre bankový systém. Lídri EÚ sa ešte v júni dohodli na založení spoločného orgánu pre bankový dohľad sústredeného okolo ECB.

Európska komisia predstaví detailný návrh dohľadu 12. septembra. Musí sa totiž ešte doladiť v oblastiach, ako bude ECB spolupracovať s domácimi regulátormi jednotlivých krajín a s Európskym úradom pre bankový dohľad (EBA).

Barnier v rozhovore, ktorý na svojej internetovej stránke zverejnil francúzsky denník Les Echos, povedal, že dohľad bude vykonávať dozorná rada ECB a zároveň dodal, že spoločný dozor je prvým krokom smerom k bankovej únii v Európe, ktorá si tiež bude vyžadovať okrem iného aj vytvorenie jednotného systému garancie vkladov.