ECB úroky nezníži, bolo by to proti logike

18.12.2012

BERLÍN 18. decembra (WEBNOVINY) – Debata o tom, že Európska centrálna banka (ECB) by mala znížiť úrokové sadzby ešte pod súčasnú rekordne nízku úroveň, je nelogická.

Povedal to v pondelok novinárom člen Výkonnej rady ECB Yves Mersch. Banka tento mesiac sadzby nezmenila napriek tomu, že nové prepovede naznačujú, že ekonomika eurozóny bude budúci rok pokračovať v zmenšovaní.

„V súčasnosti robíme menovú politiku najmä prostredníctvom nekonvenčných opatrení, lebo tie fungujú lepšie. Preto nechápem diskusie o ďalšom znížení sadzieb,“ vyhlásil Mersch pre nemecký denník the Frankfurter Allgemeine Zeitung. Medzi spomínané nekonvenčné kroky patrí napríklad systém nákupu dlhopisov, ktorý by mohol znížiť úverové náklady krajín.

Dlhová kríza v eurozóne donútila úniu k pokroku v projektoch európskeho významu, myslí si bývalý guvernér luxemburskej centrálnej banky. „Obávam sa však, že implementácia by mohla byť príliš opatrná. To je prípad bankovej únie,“ povedal.

Hlavnou prioritou ECB by podľa neho mala byť cenová stabilita pred finančnou. Vo väčšine situácií by však jedno malo podporovať druhé a nemal by preto existovať konflikt medzi úlohou ECB v zachovávaní cenovej stability a jej úlohou pri bankovom dohľade.

Dohoda o bankovej únii, ktorú európski ministri financií uzavreli minulý týždeň, je prvým krokom v snahách po troch rokoch pomalých bojov proti dopadom krízy integrovať nekonzistentné reakcie eurozóny na finančné problémy.