ECB začne nakupovať dlhopisy najskôr v septembri

2.8.2012

Potvrdenie sadzieb

ECB v stredu ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni 0,75 %. Centrálna banka Európskej menovej únie zároveň informovala, že jednodňovú sterilizačnú úrokovú sadzbu ponecháva na nule, kam ju stlačila minulý mesiac.

Úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie banka zostáva na úrovni 1,5 %. Banka naznačila, že k zníženiu úrokových nákladov by mohla pristúpiť v prípade ďalšieho spomalenia inflácie a hospodárskeho rastu.FRANKFURT 2. augusta (WEBNOVINY) – Európska centrálna banka (ECB) začne nakupovať talianske a španielske dlhopisy na sekundárnom trhu až po tom, ako vlády jednotlivých členských štátov eurozóny aktivujú Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a využijú ho k tomuto účelu.

Vo štvrtok to vyhlásil šéf ECB Mario Draghi. Naznačil, že ECB bude intervenovať najskôr v septembri a krajina, žiadajúca o takúto pomoc, bude musieť prijať prísne podmienky a dohľad.

Dodal, že šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann vyslovil výhrady k skupovaniu dlhopisov a bude tak potrebné ďalšie úsilie, aby ECB presvedčila nemeckú centrálnu banku.

Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí ECB, na ktorej banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni 0,75 %, ďalej povedal, že ECB zváži ďalšie neštandardné opatrenia na prekonanie dlhovej krízy v eurozóne.

Akékoľvek nové opatrenia ECB však Draghi najskôr podmieňuje využitím Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a ESM.

„Vlády musia byť najskôr pripravené aktivovať ESM/EFSF na dlhopisových trhoch,“ povedal.

Európska centrálna banka (ECB) v stredu ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu na rekordne nízkej úrovni 0,75 %. Centrálna banka Európskej menovej únie zároveň informovala, že jednodňovú sterilizačnú úrokovú sadzbu ponecháva na nule, kam ju stlačila minulý mesiac.

Úroková sadzba pre jednodňové refinančné operácie banka zostáva na úrovni 1,5 %. Banka naznačila, že k zníženiu úrokových nákladov by mohla pristúpiť v prípade ďalšieho spomalenia inflácie a hospodárskeho rastu.