Egypt nepotrebuje preklenovací úver od menového fondu

KÁHIRA 11. marca (WEBNOVINY) – Egypt nepotrebuje preklenovací úver, aký ponúkol Medzinárodný menový fond (MMF) iným krajinám.

Potrebuje široké štrukturálne opatrenia, ktoré umožnia popasovať sa s rozpočtovým deficitom. Vyhlásil to v nedeľu egyptský minister plánovania Ašraf al-Arábí.

„Liekom na deficit štátneho rozpočtu sú širokospektrálne štrukturálne opatrenia, preto MMF nežiadame o krátkodobé riešenia,“ povedal al-Arábí na tlačovej konferencii.

Reagoval tak na názory niektorých analytikov, ktorí kvôli pretrvávajúcej politickej neistote v krajine navrhujú, aby MMF Káhire poskytol preklenovací úver do parlamentných volieb a potom pokračoval vo vyjednávaní o pomoci.

„Nemyslíme si, že potrebujeme preklenovací úver. MMF takéto riešenie v rámci vyjednávania s krajinami niekedy navrhuje, ale v našom prípade si nemyslíme, že je to potrebné,“ odmietol myšlienku minister.

Káhira sa snaží o opätovné naštartovanie pozastavených rokovaní s MMF o pôžičke v celkovej výške 4,8 mld. USD, keďže dolárové rezervy krajiny klesajú na kritickú hranicu. Analytici si však myslia, že fond možno nebude ochotný poskytnúť krajine ani krátkodobý úver. Prezident Mursí totiž minulý mesiac ohlásil na druhý kvartál roka parlamentné voľby, súd však jeho rozhodnutie neskôr zrušil a uvrhol tak volebné prípravy do chaosu.

(1 EUR = 1,3090 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...