EK vyzýva Slovensko na stabilizáciu dôchodkového systému

19.12.2012

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) vyzýva Slovenskú republiku na úpravy dôchodkového systému.

V rámci aktuálnej správy o udržateľnosti verejných financií v členských štátoch EÚ upozorňuje, že výdavky súvisiace so starnutím populácie budú v dlhodobom horizonte rásť na Slovensku oveľa rýchlejšie ako priemer EÚ.

Slovenská republika v krátkodobom horizonte nečelí významným rozpočtovým rizikám, dlhodobo sú však riziká najmä pre starnutie obyvateľstva vysoké, tvrdí komisia.

Verejný dlh SR v roku 2011 predstavoval 43,3 hrubého domáceho produktu (HDP), čo je výrazne pod 60-percentným limitom EÚ. V roku 2014 by sa však mal dlh vyšplhať na 55,9 % HDP. Podiel výdavkov spojených so starnutím na HDP počas rokov 2010 až 2060 vzrastie na Slovensku o 7,5 percentuálneho bodu HDP, kým priemer EÚ v rovnakom horizonte predstavuje 2,5 percentuálneho bodu, upozorňuje EK.

Aktuálna správa nezohľadňujú úpravy priebežného dôchodkového systému, ktoré slovenská vláda presadila počas leta. Tie by mali na udržateľnosť penzijného systému a verejných financií vplývať pozitívne, ich dopady však podľa komisie ešte treba vyčísliť.

Európska komisia tiež považuje za potrebné, aby Slovensko zabezpečilo stabilitu a životaschopnosť druhého penzijného piliera.