Ekonomicky najslobodnejšou krajinou je Hongkong

BRATISLAVA 20. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko sa v rebríčku ekonomickej slobody umiestnilo na 36. mieste spomedzi 152 porovnávaných krajín.

“Hodnotenie Slovenska sa oproti poslednému porovnávanému roku 2010 zlepšilo o 0,04 bodu, na posun vyššie v rebríčku to však nestačilo,“ informovala Nadácia F. A. Hayeka, ktorá spolupracuje na zostavovaní rebríčka Indexu ekonomickej slobody.

Ekonomicky najslobodnejšou krajinou na svete zostáva podľa najnovších výsledkov Hongkong. Na konci tabuľky, porovnávajúcej úroveň ekonomickej slobody v 152 krajinách sveta, sa umiestnili Mjanmarsko a Venezuela.

Najlepšie umiestnenie dosiahlo Slovensko v oblasti menovej stability. “V tomto ukazovateli sa naša krajina umiestnila dokonca na 15. priečke spomedzi všetkých 152 štátov hodnotených v rebríčku,“ dodala nadácia.

Vysoké bodové hodnotenie získalo Slovensko aj za slobodu medzinárodného obchodu, kde skončilo na 17. mieste. Naopak, najhoršie hodnotenie Slovensko získalo v oblasti súdnictva a ochrany vlastníckych práv, a to 63. miesto.

Index ekonomickej slobody každoročne porovnáva 42 rozličných ukazovateľov v piatich oblastiach, a na ich základe zostavuje rebríček krajín podľa rozsahu ekonomickej slobody v nich.

Rebríček zostavilo 75 mimovládnych organizácií z celého sveta, združených pod hlavičkou „Economic Freedom Network“, pod vedením kanadského Fraser Institute. Slovenským partnerom pri zverejňovaní Indexu je Nadácia F. A. Hayeka za podpory nemeckej nadácie Friedrich Naumann Stiftung.

Rebríček vychádza z dostupných údajov porovnateľných pre všetky hodnotené krajiny. Keďže takéto údaje sú dostupné len historicky, rebríček zobrazuje stav, ktorý v jednotlivých krajinách sveta platil na konci roka 2011.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...