Ekonomika Číny spomalila, vláda si preklepne jej efektivitu

PEKING 18. februára (WEBNOVINY) – Čínska ekonomika v roku 2012 posilnila o 7,8 %. Podľa údajov, ktoré zverejnil v piatok štatistický úrad krajiny, tempo rastu spomalila tretí rok za sebou, keď v roku 2011 hrubý domáci produkt (HDP) Číny vzrástol o 9,3 % a v roku 2010 sa zväčšil o 10,4 %.

V posledných troch mesiacoch vlaňajška však ekonomika posilnila o 7,9 %, čím ukončila sedem po sebe nasledujúcich kvartálov spomaľovania rastu. Čína v roku 2012 vytvorila HDP v objeme 51,9 bilióna jüanov (CNY), vďaka čomu si udržala pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta po Spojených štátoch amerických.

Podľa vyhlásenia štatistického úradu sa ekonomika stabilizuje a vláda sa v nasledujúcom období zameria na „kvalitu a efektivitu hospodárskeho rastu“.

Oficiálne údaje posilňujú optimizmus, že čínska ekonomika po niekoľkých rokoch spomaľovania rastu opäť naberie dych. Podľa prieskumu agentúry AFP analytici odhadujú, že čínsky HDP tento rok vzrastie o 8 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...