Ekonomika potrebuje zmeny, automobilky ju stále ťahať nebudú

14.11.2012

BRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Slovensko stojí v najbližších desiatich až dvadsiatich rokoch pred veľkými štrukturálnymi výzvami.

Tvrdí to guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Jozef Makúch poukazujúc na silnú závislosť slovenskej ekonomiky na automobilovom priemysle.

Kým totiž priemyselná produkcia momentálne dosahuje dvojciferné rasty, bez automobiliek by pri najlepšom stagnovala. Pripraviť sa preto podľa guvernéra treba na to, že automobilky nebudú naše hospodárstvo ťahať do nekonečna.

„Slovenská ekonomika sa musí pripraviť na to, že tento efekt je z dlhodobého hľadiska dočasný,“ konštatoval Makúch na stredajšom seminári Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory s tým, že automobilky na Slovensku momentálne ťažia predovšetkým z dobrej štruktúry výroby, keď produkujú malé autá dobre predajné aj v čase krízy.

Otázkou však zostáva, či sa bude automobilový priemysel aj o desať až dvadsať rokov sústreďovať na Slovensko, alebo sa bude presúvať do iných štátov.

Centrálna banka pre tento rok odhaduje na Slovensku hospodársky rast na úrovni 2,7 %. Tohtoročný rast je pritom ťahaný predovšetkým automobilovým priemyslom, ktorý naštartoval viaceré nové projekty.

V budúcom roku sa očakáva spomalenie rastu na 2 % a v roku 2014 opäť mierne oživenie na 3 %. Guvernér NBS Jozef Makúch však tvrdí, že aktuálne prognózy sa nemusia pretaviť do reality. Závisieť bude aj od toho, či bude potrebné prijímať nové konsolidačné opatrenia, ktoré by opäť znižovali domáci dopyt. „Ten optimizmus vyplýva z toho, čo nevieme,“ tvrdí.

Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vazila Hudáka by však prípadné dodatočné konsolidačné opatrenia nemali byť významnejšieho charakteru. Dôkazom zodpovednej rozpočtovej politiky je podľa neho pohľad investorov na slovenský dlh, keď krajina naposledy predávala na medzinárodných trhoch eurobondy za historicky najnižšie úroky. „Aj vonkajšie prostredie nás vníma ako štát, ktorý má veľmi zodpovednú rozpočtovú politiku,“ povedal Hudák.