Ekonomika USA sa vzmáha, stále však čelí náročným výzvam

16.3.2012

WASHINGTON 16. marca (WEBNOVINY) – Ekonomika USA vykázala povzbudivé náznaky začiatku expanzie, ale stále čelí náročným výzvam, ktoré si vyžadujú opatrenia na tvorbu nových pracovných miest a obnovu fiškálnej udržateľnosti.

Vo štvrtok to vyhlásil americký minister financií Timothy Geithner. Ďalej uviedol, že americká ekonomika má v súčasnosti vyššiu produktivitu, než tomu bolo pred finančnou krízou z rokov 2007 až 2009.

Dôvera v ekonomiku krajiny je však stále krehká, dodal. „Preto je dôležité, aby tvorcovia hospodárskej politiky pokračovali vo svojej súčasnej práci zameranej na zrýchlenie ekonomického rastu v krátkodobom horizonte a predčasne neprešli k fiškálnym obmedzeniam,“ povedal Geithner.

„Nemôžeme prerušiť cestu k rastu. Prísne úsporné opatrenia by boli teraz veľmi škodlivé,“ dodal. Americký minister financií tiež poznamenal, že na konci tohto roka končia niektoré daňové úľavy a sú v pláne škrty výdavkov vlády spolu v objeme 5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Podľa neho vyhliadky takej silnej rany pre ekonomiku by mali byť motiváciou pre zákonodarcov, aby sa dohodli na kompromisoch v oblastí daní a štátnych výdavkov.