Ekonomika v Španielsku krváca, recesia sa prehĺbila

MADRID 30. júla (WEBNOVINY) – Španielsko v druhom kvartáli tohto roka upadlo do hlbšej recesie, keďže celkový dopyt poškodilo nové kolo tvrdých úsporných opatrení s cieľom odvrátiť rozpočtovú krízu, ktorá ohrozuje euro.

Podľa prvého oficiálneho odhadu hrubý domáci produkt (HDP) krajiny sa v druhom štvrťroku medzikvartálne zmenšil o 0,4 % po tom, ako v prvom kvartáli tohto roka klesol o 0,3 %.

Medziročne španielske hospodárstvo v druhom štvrťroku oslabilo o jedno percento.

Spotrebiteľské ceny v Španielsku podľa národnej metodiky aj podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) v druhom štvrťroku oproti rovnakému obdobiu vlaňajška stúpli o 2,2 %.

Krajina upadla do svojej druhej recesie od roku 2009 v prvom kvartáli tohto roka a očakáva sa, že jej ekonomika bude klesať ešte aj počas veľkej časti budúceho roka. Spotrebitelia a podniky totiž obmedzujú výdavky a dlhová kríza eurozóny zhoršuje dôveru investorov.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...