Ekonómovia navrhujú možnosť dočasného odchodu z eurozóny

1.8.2012

FRANKFURT 1. augusta (WEBNOVINY) – Eurozóna by mala poskytnúť svojim členom možnosť vystúpenia z menovej únie s perspektívou návratu po prechodnom období, ktoré by krajiny využili na obnovenie konkurencieschopnosti.

V komentári pre stredajšie vydanie denníka Financial Times (FT) to uviedol prezident nemeckého Inštitútu pre hospodársky výskum (Ifo) Hans-Werner Sinn, ktorý v minulosti opakovane vyzýval na odchod Grécka z eurozóny.

„Základnou myšlienkou je ponúknuť odchádzajúcim krajinám štatút pridruženého člena, umožniť im zaviesť dočasne vlastnú menu s možnosťou návratu k euru v neskoršej fáze,“ tvrdí Sinn v príspevku, pod ktorý sa podpísal aj ekonóm Friedrich Sell, profesor Univerzity Bundeswehru v Mníchove.

Ekonómovia sa inšpirovali exitujúcim mechanizmom výmenných kurzov (ERM-II), v ktorom musia záujemcovia o členstvo v menovej únii zotrvať minimálne dva roky pred vstupom.

Krajiny, ktoré opustia eurozónu, by po prechodnom období mohli vstúpiť do mechanizmu ERM II , vďaka čomu by získali realistickú a dôveryhodnú perspektívu návratu k spoločnej mene, tvrdia nemeckí ekonómovia.

Návrh na otvorenie menovej únie označili za preukázateľne výhodnejší ako alternatívy v podobe udržiavania status quo alebo hrozby neriadených odchodov z eurozóny.