Ekonómovia varujú Berlín pred veľkorysým sociálnym systémom

13.11.2013

BERLÍN 13. novembra (WEBNOVINY) – Poradcovia nemeckej vlády varujú pred zavádzaním veľkorysých sociálnych opatrení, ktoré by mohli po rokoch zvrátiť pozitívne dopady reforiem na trhu práce.

Vyššie výdavky na sociálne programy žiadajú opoziční sociálni demokrati, ktorí rokujú o zostavení spoločnej vlády s kresťanskými demokratmi kancelárky Angely Merkelovej.

„Opatrenia, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje, ako materský dôchodok, zvýšenie nízkych penzií a umožnenie širokých výnimiek zo zákonného dôchodkového veku 67 rokov, vo veľkej miere zaťažia budúce generácie,“ uviedli v stredu ekonómovia známi pod označením „rada múdrych“.

Nemecko podľa mnohých pozorovateľov vďačí za svoj hospodársky úspech reformám trhu práce a sociálneho systému, ktoré zaviedol v roku 2003 sociálnodemokratický kancelár Gerhard Schröder pod názvom „Agenda 2010“. „Ak sa reformy Agendy 2010 zmiernia, alebo v niektorých prípadoch zvrátia, bude oveľa ťažšie čeliť budúcim výzvam,“ varujú ekonómovia v správe.

Panel ekonomických poradcov zároveň zlepšil tohtoročnú prognózu rastu najväčšej európskej ekonomiky na 0,4 % z marcového odhadu 0,3 %. Vláda v Berlíne počíta v roku 2013 s posilnením výkonu ekonomiky o 0,5 %. V roku 2014 očakávajú ekonómovia zrýchlenie rastu na 1,6 % a vláda na 1,7 %.