Elektronické diaľničné známky plne nahradia súčasné nálepky

28.11.2013

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Elektronické diaľničné známky podľa ministerstva dopravy plne nahradia súčasné papierové nálepky. Platnosť ročných diaľničných nálepiek z roku 2014 skončí 31. januára 2015.

Motoristi si budú môcť zakúpiť nové elektronické známky od začiatku roka 2015. Po zavedení elektronických známok sa predovšetkým zlepší ich dostupnosť.

„Počítame s tým, že diaľničnú e-známku si bude možné zakúpiť ako doteraz na čerpacích staniciach,“ informoval vo štvrtok agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. „Elektronický systém však ponúka možnosť jej zakúpenia aj prostredníctvom internetu alebo s použitím iných elektronických prostriedkov platobného styku, napríklad mobilným telefónom, ktoré bude akceptovať správca výberu úhrad z diaľničných známok, teda NDS,“ uviedol hovorca.

Ministerstvo dúfa, že vyrieši problém s falšovaním

Presné podrobnosti technického riešenia podľa neho dá až verejná súťaž. Ministerstvo dopravy zároveň očakáva, že sa tým vyrieši problém s falšovaním, ale napríklad aj nepríjemnosti so zoškrabávaním starých nálepiek z predného skla áut.

Zákon o diaľničnej známke v stredu schválila Národná rada SR. Elektronická známka bude viazaná k evidenčnému číslu vozidla (EČV), teda značke.

„Jej zakúpením a zadaním bude EČV vozidla zaradené do databázy vozidiel so zaplatenou úhradou a kupujúci si bude môcť vytlačiť potvrdenie, napríklad kvôli daňovým účelom,“ priblížil Kóňa. Systém bude fungovať elektronicky, vodič sa tak nebude musieť preukazovať dokladom.

Cieľom je zvýšenie komfortu zákazníkom

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. (NDS) pripravuje tender na zabezpečenie komplexnej služby výberu, evidencie a kontroly úhrady diaľničných známok za užívanie vymedzených úsekov ciest v SR. Predpokladaná cena zákazky má byť 35 mil. eur.

K základným cieľom uvedenej služby bude patriť zabezpečenie maximálneho možného príjmu z elektronického výberu diaľničných známok, ako aj efektívna kontrola ich úhrady a účinné vymáhanie.

Ďalšími cieľmi podľa diaľničiarov bude zvýšenie komfortu obsluhy a poskytovania výhod zákazníkom a tiež včasná a úplná úhrada diaľničných známok na účet verejného obstarávateľa. Cena za tento systém podľa rezortu dopravy vzíde z verejnej súťaže.