EÚ je ako Rím pred svojím pádom, myslí si Václav Klaus

PRAHA 5. marca (WEBNOVINY) – Český prezident Václav Klaus prirovnal súčasný stav Európskej únie k stavu, v akom sa krátko pred svojim pádom ocitla Rímska ríša.

Vyjadril sa tak v predhovore k svojej novej knihe, v ktorej tradične bilancuje uplynulý rok. V roku 2011 ho podľa jeho slov veľa toho nepotešilo vrátane situácie na domácej politickej a spoločenskej scéne.

Vyhlásený euroskeptik kritikou nešetril ani lídrov 27-členného bloku a nepozdáva sa mu ani celkový vývoj v smerovaní západnej spoločnosti.

„Európa by potrebovala inú integráciu. Hlavne by ale potrebovala výkon a výkonnosť, a nie paternalistický štát, ktorý Európanov demotivuje. Nedávno som čítal peknú analýzu konca Rímskej ríše a v nej vetu – ´Rimania boli zaslepení pocitom svojej superiority´. Mám pocit, že presne to isté platí i o dnešných Európanoch,“ stojí v predhovore, ktorý sa objavil na jeho internetovej stránke.

„Európa už chce žiť v postindustriálnej, v postmilitárnej, v postproduktivnej ére, no nič také nie je možné. Americký autor A. W. Mitchell predvída, že sa Európska únia stane novou habsburskou Európou so všetkými problémami, ktoré kedysi táto ríša mala. Západ stráca vieru v seba samého a bez tej to jednoducho nejde,“ uzatvára Klaus.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...