EÚ je ochotná pozastaviť daň z emisií v leteckej preprave

BRUSEL 12. novembra (WEBNOVINY) – Európska komisia v pondelok navrhla pozastaviť účinnosť kontroverznej legislatívy, na základe ktorej majú všetky letecké spoločnosti využívajúce letiská v EÚ platiť daň z emisií.

Oznámila to v pondelok európska komisárka pre životné prostredie Connie Hedegaardová. Komisia podľa nej eviduje náznaky, že sa podarí dosiahnuť širokú dohodu na medzinárodnej úrovni a počká do jesene 2013, kedy sa uskutoční najbližšie zasadnutie Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo (ICAO).

EÚ zaradila letecké spoločnosti do systému obchodovania s emisnými povolenkami (ETS) od januára tohto roku. Dôvodom mala byť snaha o zníženie obsahu tzv. skleníkových plynov v ovzduší. Dve desiatky krajín, medzi nimi aj India, Rusko, Čína a Spojené štáty, však opatrenia kritizovali ako porušenie medzinárodného práva. Podľa leteckých spoločností im emisná daň prinesie počas ôsmich rokov dodatočné náklady v sume 17,5 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...