EÚ by mohla dať Grécku viac času na rozpočtové ciele

ATÉNY 23. mája (WEBNOVINY) – Predstavitelia eurozóny by mohli dať Grécku viac času na splnenie rozpočtových cieľov, ku ktorým sa krajina zaviazala v rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci.

Vo štvrtok to uviedol šéf skupiny ministrov financií členských krajín eurozóny (Eurogroup) Jeroen Dijsselbloem. „Postoj Európskej komisie (EK) smerom k rozpočtovej konsolidácii je flexibilnejší, dáva určitým krajinám viac času na splnenie ich cieľov. Verím, že toto bude prípad Grécka, ak to bude potrebné,“ povedal Dijsselbloem pre denník Kathimerini.

Európski partneri Grécka minulý rok odsúhlasili predĺženie lehoty splatnosti gréckych záväzkov a zníženie úrokovej sadzby pôžičiek poskytnutých v rámci balíka finančnej pomoci.

Tieto opatrenia majú prispieť k zníženiu gréckeho dlhu na úroveň 124 % hrubého domáceho produktu (HDP) do roku 2020. Táto výška dlhu sa považuje za udržateľnejšiu, než súčasný dlh, ktorý sa v tomto roku odhaduje na úrovni 173 % HDP.

Podľa Dijsselbloema je zatiaľ pokrok Grécka v rozpočtovej oblasti uspokojivý. Zároveň uviedol, že ministri financií krajín eurozóny budú hodnotiť, či si Grécko zaslúži ďalšie úľavy v oblasti dlhu v roku 2014. „V roku 2014 sa stretneme, aby sme sa pozreli na to, čo ešte Grécko potrebuje, pod podmienkou, že krajina splnila stanovené ciele,“ povedal Dijsselbloem.

„O forme úľav sme zatiaľ nerozhodli a taktiež ešte nepadlo rozhodnutie o tom, či tieto opatrenia budú zahŕňať odpísanie časti bilaterálnych úverov,“ doplnil šéf Eurogroup.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...