EÚ musí byť solidárna s Cyprom, tvrdí Angela Merkelová

LIMASSOL 11. januára (WEBNOVINY) – Cyprus musí reformovať svoju ekonomiku, krajina si ale zaslúži solidaritu Európskej únie. Vyhlásila to v piatok nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá pricestovala na návštevu ostrovnej krajiny.

Nemecko je hlavný prispievateľ do záchranných programov EÚ. Vláda v Berlíne kritizuje Cyprus za nedostatočnú transparentnosť vo finančnom sektore a v otázke uvoľnenia pomoci je zdržanlivá. Cyprus sa považuje za obľúbený daňový raj bohatých Rusov. „Rada by som poznamenala, že Cyprus musí pokročiť s reformami ekonomiky, na druhej strane ale musíme prejaviť solidaritu,“ povedal Merkelová novinárom po príchode do krajiny.

Cyprus rokuje s medzinárodnými veriteľmi o úverovom programe v objeme 17,5 mld. eur, čo je hodnota takmer celého ročného výkonu cyperskej ekonomiky. Tamojšia vláda požiadala Medzinárodný menový fond a EÚ o pomoc minulý rok v júni po tom, čo musela zachraňovať dve najväčšie banky v krajine.

Tie stiahla do problémov ich výrazná angažovanosť v Grécku. Podľa predbežnej dohody s veriteľmi by malo ísť na pomoc bankám celkovo 10 mld. eur. Konečné rozhodnutie ministrov financií eurozóny o schválení pomoci sa podľa agentúry AFP neočakáva skôr ako 21. januára.

Nikózia sa v rámci úsporných opatrení zaviazala znížiť platy vo verejnom sektore, zmraziť ich valorizáciu, zaviesť dôchodkovú reformu, vrátane zvýšenia veku odchodu do dôchodku, zaviesť nové spôsoby vypočítavania dane z nehnuteľností a zvýšiť napríklad daň z pridanej hodnoty.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...