EÚ napadne pred WTO ruské recyklačné poplatky na autá

ŽENEVA 9. júla (WEBNOVINY) – Európska únia začne pred Svetovou obchodnou organizáciou (WTO) svoj prvý obchodný spor s Ruskom.

Informovala o tom v utorok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na diplomatické zdroje. Únia chce na pôde WTO napadnúť ruské recyklačné poplatky na autá.

„Rusku sme dali na zrušenie týchto recyklačných poplatkov čas do 1. júla a nespravili tak, preto sa obraciame na WTO. Dúfajme, že sa to podarí vyriešiť rýchlo. Je dôležité, aby Rusko ako člen WTO hralo podľa globálnych obchodných pravidiel,“ uviedol diplomat EÚ.

Rusko sa začlenilo do WTO iba vlani. O prijatie sa usilovalo 18 rokov, pričom jedným z hlavných sporných bodov v rokovaniach boli dovozné clá na automobily.

Recyklačné poplatky, ktoré Rusko uplatňuje pri dovoze automobilov, podľa kritikov fakticky rušia dopady nižších dovozných ciel. Rusko sa podľa odhadov v najbližších rokoch stane najväčším európskym automobilovým trhom pred Nemeckom.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...