EÚ pozastavila pomoc Poľsku pre podozrenie zo sprenevery

VARŠAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Európska únia pozastavila vyplácanie zhruba 890 mil. eur vyčlenených na výstavbu ciest v Poľsku pre podozrenie zo sprenevery zhotoviteľmi stavieb.

Informovala o tom v stredu hovorkyňa Európskej komisie (EK). Komisia konštatovala, že koná po tom, ako Poľsko začalo prešetrovanie obvinení, že spoločnosti súťažiace o kontrakty na výstavbu ciest uzavreli cenový kartel. Obvinených bolo jedenásť ľudí, vrátane predstaviteľov vedenia stavebnej firmy a jedného bývalého riaditeľa štátnej cestnej spoločnosti GDDKiA.

„Komisia prerušila platby, kým sa situácia nevyjasní a kým sa nezistí rozsah problému,“ povedala Shirin Wheelerová, hovorkyňa EK pre regionálnu politiku.

„Boli by sme radi, keby sa platby obnovili čo najskôr a veríme, že to tak bude,“ konštatovala vo vyhlásení, ktoré poskytla agentúre Reuters. Námestník poľského ministra pre regionálny rozvoj Adam Zdzieblo povedal, že toto rozhodnutie je „úplne nepochopiteľné“.

Poľskí predstavitelia uviedli, že robia všetko, čo môžu, aby možnú spreneveru vykorenili. „Sme presvedčení, že EK svoje rozhodnutie zruší,“ povedal Zdzieblo. Poľsko sa v Bruseli vo všeobecnosti považuje za model efektívneho využívania rozvojovej pomoci zo strany EÚ.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...